Wiele osób, które nie mają wiedzy na temat budowy instalacji centralnego ogrzewania, zastanawia się, co daje wyłożenie pieca co szamotem. Warto poznać właściwości takich materiałów, jak cegły i płytki szamotowe, by zrozumieć potrzebę ich zastosowania.
Płyty i cegły szamotowe wykazują wysokie właściwości ogniotrwałe i kumulujące ciepło. Dzięki temu będą odpowiednim materiałem izolacyjnym, wykorzystanym przy budowie pieca c.o. Pod wpływem działania wysokich temperatur, cegły i płyty szamotowe nie pękają, nie odkształcają się i nie kurczą. Produkty te są również bardzo odporne na ścieranie czy działanie dużej siły. Modernizując posiadaną instalację c.o. lub tworząc ją od podstaw, warto wiedzieć, jak ułożyć cegły szamotowe w piecu c.o. Specjaliści polecają ułożenie cegieł lub płyt szamotowych w piecu c.o. w kształt litery U, do wysokości mniej więcej 25 cm.
Co daje wyłożenie pieca co szamotem? – doskonała izolacja cieplna
Jeśli zadajesz sobie również pytanie- co daje wyłożenie pieca co szamotem– pamiętaj, że dzięki temu materiałowi możesz zużyć mniej opału, jest więc to działanie opłacalne finansowo. Szamotowe płyty i cegły mogą mieć bezpośredni kontakt z ogniem i w rezultacie mocno się nagrzewają. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, kumulują ciepło i przez długi czas oddają je na zewnątrz, co pozwala na ograniczenia w ilości zużywanego opału. Warto pamiętać, że zarówno płyty, jak i cegły szamotowe, muszą być montowane w piecu z pomocą specjalnej zaprawy szamotowej ognioodpornej lub kleju o podobnych właściwościach, znajdujących się w ofercie sklepu Vitcas.
Czytaj również:
Zabezpiecz urządzenia grzewcze, z matami ceramicznymi
Płyta i cegły szamotowe: odporna budowa urządzeń grzewczych
Wyłożenie pieca c.o. odpowiednim materiałem izolacyjnym to istotna kwestia. Zastosowanie w tym celu płyt i cegieł szamotowych, może skutkować uzyskaniem dużych oszczędności w zakresie zużycia opału oraz gwarantować bardziej wydajny a także dłuży proces pracy pieca.